Home page > Aktuality > Vojáci pražské posádky hromadně darovali krev v ÚVN

Vojáci pražské posádky hromadně darovali krev v ÚVN

Osmadvacet příslušníků Posádkového velitelství Praha darovalo minulý týden krev v Ústřední vojenské nemocnici. Tito vojáci darují krev jako jednotlivci pravidelně, hromadnou akci iniciovali poprvé.

„Tato iniciativa není jen o dobrovolném dárcovství krve, ale především doufáme, že pro tuto dobrou věc nadchneme více našich příslušníků, a podpoříme tak dárcovství krevních skupin, jež je třeba doplnit," sdělil velitel PV Praha plukovník Radek Šíba.

Po nezbytném počátečním vyšetření a kontrole tělesné teploty bylo všem vojákům umožněno krev darovat. Odebírá se 450 mililitrů, což zabere asi pět až deset minut, celkem tedy nemocnice získala téměř 15 litrů této tekutiny.

„Při předchozích odběrech jsem v nemocnici zaslechla, že bývá nedostatek některých krevních skupin, protože je málo dárců. Ukázalo se, že společné darování krve pomáhá motivovat více lidí. Tentokrát nás šlo najednou jednoznačně nejvíce. Já osobně jsem šla darovat i po pětadvacetihodinové službě, když je potřeba pomáhat, tak není co řešit. Být vojákyní Armády ČR také znamená mít zodpovědnost vůči občanům naší republiky, ale pomáhat i nad rámec svých běžných povinností," přiblížila svou zkušenost s podporou dárcovství desátnice Veronika Vlčková.

Krev, kterou darovali vojáci PV Praha, ÚVN použije především při operacích.

Vojáci posádky Praha už vypomohli mnoha kolegům zhotovením několika stovek látkových roušek a v současné době se v součinnosti s Vojenskou policií podílejí na identifikaci potenciálně nakažených osob.


Bližší informace mohou potenciální dárce najít na webu Ústřední vojenské nemonice: www.uvn.cz/cs/info-pro-darce-krve

Fotogalerie

Nahoru