Home page > Aktuality > Ústřední hudba AČR se zúčastnila Mezinárodního festivalu vojenských hudeb v Brémách

Ústřední hudba AČR se zúčastnila Mezinárodního festivalu vojenských hudeb v Brémách

Ve dnech 26. ledna až 1. února 2016 se Ústřední hudba AČR zúčastnila Mezinárodního festivalu vojenských hudeb v Brémách. Věhlas této hudební události je značný, protože bezpochyby patří k nejvýznamnějším prezentacím dechových hudeb v Evropě. Také proto se jí účastnily vojenské hudby Rakouska, Irska, Nizozemí a  Velké Británie. Věhlas festivalu přerostl i do zámoří.  Potvrzuje to i příjezd vojenského hudebního tělesa Spojených států amerických působícího v současné době na vojenské základně Rammstein. Důležitost účasti českého vojenského orchestru ještě umocnil fakt, že se stal pro tento ročník  hlavní tváří mediální propagace. Právě focením a  rozhovory pro místní média začala ÚH AČR svůj hudební program v Brémách – „městě muzikantů“.

 

Následující den  ÚH AČR odehrála pro Bundeswehr večerní koncert jako výraz poděkování za vynikající spolupráci s pořadatelem festivalu Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge (Německý spolek pro péči o válečné  hroby).  Tato charitativní organizace, jednající jménem spolkové vlády, pořádá tento festival už mnoho let a pravidelně na tuto akce zve právě český vojenský orchestr. Po dopolední individuální zkoušce tzv. „showprogramu“, zahrnujícího přesně provedenou choreografickou  kombinaci hudby a pochodových, někdy až tanečních kreací, se večer uskutečnil již zmiňovaný koncert, který byl dramaturgicky zaměřen  na prezentaci sólistů Ústřední hudby. Na závěr vystoupení diváci aplaudovali ve stoje. Celý koncert byl následně v médiích hodnocen slovy: „Měli jsme tady již hodně koncertů, ale tohle předčilo veškerá naše očekávání.“

 

Během posledních tří dní festivalu vojenské hudební tělesa předvedla pětkrát svůj „showprogram“ zakončený „velkým finálem“, kterého se zúčastnili vojenští hudebníci ze všech zmíněných států.  Tento veřejný program s podtitulem „Musikschau Der Nationen 2016“ se setkal s velmi pozitivními diváckými reakcemi. Neopomenutelná je však  i účast hudebníků na pietní akci připomínající oběti druhé světové války, která proběhla během sobotního dopoledne.

 

Vstupenky na jednotlivé koncerty byly z větší části vyprodány. Vzhledem  k vzrůstající potřebě přiblížit evropskou kulturu nově příchozím obyvatelům  starého kontinentu, volné vstupenky byly rozděleny mezi migranty žijící v Německu. Celého festivalu se zúčastnilo přes 13 000 milovníků hudby.

 

Záznam z koncertu ze dne 28.1.2016 je ke shlédnutí ZDE

Fotogalerie

Nahoru