Home page > Aktuality > Festival vojenských hudeb připomněl i sté výročí československé státnosti

Festival vojenských hudeb připomněl i sté výročí československé státnosti

Autor: kpt. Eva Cajthamlová, Posádkové velitelství Praha

Letošní první zářijový víkend v Olomouci a Kroměříži opět patřil Mezinárodnímu festivalu vojenských hudeb. Již po čtyřiadvacáté se sjely české i zahraniční vojenské orchestry, aby předvedly poutavou a elegantní show, a tak přilákaly několik stovek posluchačů. Celý festivalový program se navíc nesl i v duchu oslav 100. výročí založení Československa. Hlavního festivalového programu se zúčastnil i ministr obrany Lubomír Metnar.

 

Akce se konala pod záštitou prvního zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Jiřího Balouna. Nad olomouckou částí festivalu převzal záštitu ministr kultury a primátor města Antonín Staněk, nad festivalem v Kroměříži pak starosta Jaroslav Němec.

 

Tento každoroční svátek hudby vždy nabízí skvělé muzikantské umění, pestré uniformy i náročné pochodové sestavy. A nejen to. Letos se stal i jedinečnou příležitostí k důstojné oslavě stého výročí československé státnosti. „Festival vojenských hudeb je významná akce, která prezentuje armádu a úzce ji propojuje s veřejností, proto má Armáda ČR zájem v pořádání tohoto festivalu pokračovat,“ řekl generálporučík Jiří Baloun.

 

V kostele sv. Mořice

 

Festival vojenský hudeb byl zahájen v zaplněných prostorách kostela sv. Mořice v Olomouci chrámovým koncertem Námořní vojenské hudby z polské Swinoujscie. Pak následoval koncert Vojenské hudby Olomouc se zpěvačkou Hanou Holišovou, která na zaplněném Horním náměstí nadchla posluchače překrásnými šansony a muzikálovými melodiemi. Večer ukončil barokní ohňostroj.

 

Sobotní show programy plné krásné hudby, vtipu a elegance představila nejen Vojenská hudba Olomouc, ale i žesťový kvintet Hudby Hradní stráže. Velmi netradiční show program s sebou přivezly i oba zahraniční orchestry. Vojenští hudebníci z Banské Bystrice, kteří své vystoupení umně zkombinovali s exhibičním vystoupením Čestné stráže prezidenta Slovenské republiky, předvedli tradiční melodiku slovenské hudby okořeněnou skvělým pěveckým zakončením. Polští hudebníci předvedli zejména typické námořnické písně skvěle doplněné o světoznámé melodie, známé především ze seriálů z vojenského prostředí. Finálový monstr koncert věnovaný oslavě 100. výročí založení Československa, který byl společným vystoupení všech vojenských orchestrů, ocenili všichni posluchači velkým potleskem.

 

Vojáci Čestné stráže AČR

 

Krásnou atmosféru festivalu podpořili vojáci Čestné stráže AČR nově nastudovaným exhibičním vystoupením. Také exhibice motorek Vojenské policie a motocyklové čety Hradní stráže se těšila obrovskému zájmu publika. Hojně navštěvovanými byly i propagační stánky Hradní stráže a Čestné stráže AČR, které spolu s propagačním stánkem oddělení pro výběr personálu Olomouc lákaly nové zájemce o službu v armádě.

 

Večerní program v Kroměříži musel být kvůli nepříznivému počasí zrušen, avšak v neděli odpoledne mohli kroměřížští návštěvníci vidět vystoupení všech orchestrů. Navíc měli možnost zhlédnout i vystoupení mažoretek Kontrasty Hulín s doprovodem Vojenské hudby Olomouc.

 

 

Fotogalerii je možné shlédnout zde: http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/festival-vojensky...

Fotogalerie

Nahoru