Home page > Aktuality > Čestná stráž AČR na rakouských Winter Games posbírala celkem šest medailí z devíti

Čestná stráž AČR na rakouských Winter Games posbírala celkem šest medailí z devíti

6.2.2018 • Ve dnech 25. ledna až 2. února se ve Štýrských Alpách u rakouského Obdachu uskutečnila mezinárodní soutěž Winter Games 2018. V tomto zimní klání mezi příslušníky čestných stráží středoevropského regionu dokázali vojáci Čestné stráže AČR triumfovat ve všech soutěžních kategoriích – celkem posbírali šest medailí z možných devíti.

Přesto, ale možná právě proto, že příprava na tento malý svátek zimního sportu letos probíhala v Harrachově za velmi nepříznivých klimatických podmínek, dosáhli vojáci české čestné stráže tak dobrého výsledku. Týmy České republiky, Maďarska, Německa, Polska a Rakouska závodily ve třech kategoriích.

Za hustého mrholení doslova vypálil rybník všem ostatním favoritům ve vytrvalostním osmikilometrovém skialpového závodu jednotlivců desátník David Kleisl, který bezkonkurenčně triumfoval. Druhým místem se blýskl i nadporučík Lukáš Brož, který tak napodobil svůj loňský výsledek.

Následující den zářilo trio rotmistr Jiří Maryška, nadporučík Lukáš Brož a četař Zdeněk Humeš, kteří poskládali téměř dokonalou postupku, když získali všechna medailová umístění v závodě jednotlivců, v němž se hodnotil výsledek závodu z předchozího dne a nově zajetý čas v obřím slalomu na lyžích.

V týmovém klání stříbrní a čtvrtí

Winter Games vyvrcholily třetí den závodem čtyřčlenných týmů-patrol. Vojáci se vydali na osmikilometrovou trasu vybaveni rakouským Steyerem (pozn. obdoba v AČR používaného BREN) a pistolí GLOG19. Stříleli na biatlonové terče třemi náboji na padesát metrů v poloze vleže. V případě neúspěšné střelby byli závodníci penalizováni připočtením jedné minuty k celkově dosaženému času. Vítězem tohoto klání se stal A-tým varšavské posádky, následován A-týmem AČR a třetím B-týmem polské čestné stráže. Na čtvrtém místě se umístil B-tým AČR.

„Naši vojáci opět prokázali nejen velkou tělesnou zdatnost, ale také dokázali zúročit své vojensko-taktické dovednosti. Jejich úspěch jasně motivuje i nově nastoupivší vojáky, kteří svůj zájem o následující ročník tohoto závodu projevovali už během letošní přípravy obou týmů. Doufejme, že v budoucnu svými výkony naváží na letošní velký úspěch,“ řekl plukovník Milan Virt, velitel Posádkového velitelství Praha.

Autor: kpt. Eva Cajthamlová, Posádkové velitelství Praha

Fotogalerie

Nahoru