Home page > Aktuality > Česká klasika bude hlavním magnetem Královského festivalu v Edinburghu

Česká klasika bude hlavním magnetem Královského festivalu v Edinburghu

Autor: kpt. Eva Cajthamlová, tisková mluvčí Posádkového velitelství Praha

Minulý víkend Ústřední hudba AČR a VUS Ondráš odcestovaly do skotského Edinburghu. V prostorách tamějšího hradu bude jejich společné vystoupení vrcholem každodenního festivalového programu, na kterém budou účinkovat od 3. do 25. srpna. Záštitu nad účastí Armády ČR na Královském edinburském vojenském festivalu převzali prezident České republiky Miloš Zeman a ministr obrany Lubomír Metnar.

 

„Armáda České republiky se může pyšnit vlastním uměleckým tělesem. Profesionální hudebníci, tanečníci a zpěváci patří ke špičce ve svém oboru, o čemž svědčí jejich pravidelná vystoupení doma i v zahraničí. Účast na festivalu v Edinburghu je nejen pro naši armádu, ale i pro Českou republiku prestižní záležitostí. Prezentace armády tak dodává nový rozměr oslavám 100. výročí založení Československa,“ uvedl první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun.  

Celkem 113 vojenských hudebníků a tanečníků budou na edinburském festivalu prezentovat české kulturní dědictví – světoznámé Smetanovy a Dvořákovy kusy a unikátní moravské lidové tance.

Malou ochutnávku z toho, co společně obě vojenská hudební tělesa připravovala, mohli diváci vidět v březnu na prvním nádvoří Pražského hradu v rámci tzv. Britských dnů za osobní účasti ředitele festivalu Davida Alfreye a dalších významných hostů. Následovala série společných uměleckých zkoušek obou vojenských těles tak, aby choreografie vystoupení vytvořená Martinem Packem a Evou Ornestovou byla vybroušena k dokonalosti. Výsledný produkt – tedy přesně to, co budou moci diváci sledovat z tribun edinburského hradu -  pak měli možnost občané ČR zhlédnout ještě několikrát, vždy u příležitosti oslav stého výročí založení Československa v různých českých a moravských městech.

Zazní české melodie

Pro vytvoření atraktivní show bylo třeba vybrat nejen půvabné a známé melodie české provenience, ale zároveň hudbu tanečního charakteru. Velitel Ústřední hudby AČR podplukovník Šíp vypracoval aranžmá směsi z děl A. Dvořáka a B. Smetany – Slovanské tance a Prodaná nevěsta. Napochodování na esplanádu před edinburským hradem pak proběhne za tónů Dvořákovy 9. symfonie - Novosvětské. Zlatou tečkou celého programu bude Vejvodova polka Škoda lásky.

Historie královského festivalu vojenských hudeb v Edinburghu se datuje  do padesátých let minulého století. Festival probíhá v krásných prostorách edinburského hradu (stránky festivalu najdete zde). Ty jsou doplněny tribunami, které jsou schopny pojmout několik tisíc diváků na každou show. Vystoupení vojenských orchestrů probíhají téměř každý den. Každý rok navštíví tuto show až 220 tisíc diváků. V letošním roce je účast Ústřední hudby AČR a VUS Ondráš o to prestižnější, že bude přímými přenosy přenášena stanicí BBC do 50 zemí světa. V České republice bude přímý přenos vysílat Česká televize.

Fotogalerie

Nahoru